ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

Deficitul comercial a urcat la 3,5 miliarde euro in primele 5 luni

Data:

Romania a avut in primele 5 luni un deficit comercial de 3,52 miliarde euro lei (15,44 miliarde), mai mare cu 104,9 milioane lei (dar mai mic in euro cu 77,8 milioane euro) decat cel inregistrat in aceeasi perioada a anului trecut, a anuntat, marti, INS. Exporturile FOB au fost de 18,56 miliarde euro (81,1 miliarde lei), iar importurile CIF au ajuns la 22,09 miliarde euro (96,55 miliarde lei). Comparativ cu ianuarie-mai 2011, exporturile au crescut cu 1,5% la valori exprimate in euro (6% la valori exprimate in lei), iar importurile au urcat cu 0,5% la valori exprimat in euro (5,1% la valori exprimate in lei).

Valoarea schimburilor intracomunitare de bunuri in perioada analizata a fost de 13,18 miliarde euro (57,7 miliarde lei) la expedieri si de 16,07 miliarde euro (70,36 miliarde lei) la introduceri, reprezentand 71,1% din total exporturi si 72,9% din total importuri.

“Ponderi importante in structura exporturilor si importurilor sunt detinute de grupele de produse masini si echipamente de transport (41,3% la export si 33,1% la import) si alte produse manufacturate (34% la export si respectiv 29,5% la import)”, se precizeaza in comunicatul INS.

In luna mai, exporturile FOB au insumat 4 miliarde euro (17,69 miliarde lei), iar importurile CIF 4,95 miliarde euro (21,88 miliarde lei). Comparativ cu mai 2011, exporturile au crescut cu 3,9% la valori exprimate in euro (11,9% la valori exprimate in lei), iar importurile au avansat cu 5,7% la valori exprimate in lei (au scazut cu 1,9% la valori exprimate in euro).

Fata de aprilie, exporturile din luna mai au crescut cu 15% la valori exprimate in lei (13,8% la valori exprimate in euro), iar importurile au urcat cu 13,7% la valori exprimate in lei (12,5% la valori exprimate in euro).

Deficitul comercial in luna mai a fost, astfel, de 4,18 miliarde lei (946,3 milioane euro), mai mic cu 714,6 milioane lei (247 milioane euro) decat cel inregistrat in mai 2011.

Anul trecut, exporturile au totalizat 45,01 miliarde euro, in crestere cu 20,5%, iar importurile au urcat cu 16,7% si au ajuns la 54,73 miliarde euro, rezultand astfel un deficit de 9,72 miliarde euro, apropiat de cel din 2010. (M.S.)

Imagine: Jean-Mihai PALSU

Distribuie pe

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

PIAȚA MUNCII, ÎNTR-O NOUĂ ETAPĂ. Siguranța slujbei, peste salariu?

„Siguranța locului de muncă începe să conteze aproape la...

Ordin AVR-ANAF privind transportul produselor accizabile din UE

Autoritatea Vamală Română (AVR) și ANAF au emis un...

Analiză LEKTRI.CO – Piața auto electrică din România, în iulie

Piața auto electrică din România și-a menținut un ritm...

BYD urcă pe locul 5 în România în segmentul EV și PHEV

BYD, cel mai mare producător mondial de autovehicule cu...

DKV Mobility și Shell își extind parteneriatul european; primul pas, în Germania

DKV Mobility, principala platformă B2B pentru plăți și soluții...

Aplicarea tarifelor TollRo va începe la 1 octombrie 2026

CNAIR informează că noul sistem de taxe de drum...

Primul tren regional PESA – lansat pe ruta București Nord-Brașov

Primul tren regional PESA, din cele 62 contractate prin...

Guvernul a aprobat programul „Diaspora Investește Acasă”

Guvernul interimar a aprobat pe 6 august, printr-o hotărâre,...