Hyperion Stud Fest, editia XI+I: Ofensiva tineretii si talentului

In perioada 23-26 mai, Institutul European de Cultura si Educatie prin Imagine organizeaza la Cercul Militar National si la Cinemateca Union din Bucuresti, cu sprijinul Universitatii „Hyperion”, Uniunii Autorilor si Realizatorilor de Film (UARF), Festivalul International Studentesc de Teatru,  Film si Fotografie „Hyperion Stud Fest 2012”. Aceasta editie marcheaza 11 ani de la infiintarea acestui festival. ”Vinovat” pentru toate aceste intamplari fericite din viata culturala romaneasca este, ca de obicei, maestrul Geo Saizescu, presedintele Institutului European de Cultura si Educatie prin Imagine, decanul fondator al Facultatii de Arte ”Hyperion” si cel care infiinta, in urma cu 55 de ani, exact pe 23 mai, primul Cineclub din Romania. 

La sectiunea de teatru – care va debuta miercuri, 23 mai, la ora 19.00 –  vor participa in competitie spectacolele studentilor din anii terminali, precum si ai masteranzilor de la Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica (UNATC), Universitatea ”Spiru Haret”, Universitatea ”Hyperion” si Academia de Teatru si Muzica  din Chisinau, Republica Moldova.

Pana in 25 mai, vor fi programate reprezentatiile studentilor, care vor avea loc in fiecare dupa-amiaza (la orele 17.00 si 19.00). Presedintele juriului de teatru este scriitorul si dramaturgul George Astalos.

La sectiunea film, gazduita la Cinemateca Romana, Sala Union, vor fi proiectate, in concurs, peste 53 de filme de scurt-metraj (documentar, fictiune, animatie) apartinand unor scoli superioare de cinema din Germania, Slovacia, Republica Moldova, precum si scolilor noastre de cinema de la universitatile Hyperion, UNATC, Media, Craiova si Babes-Bolyai din Cluj. Sectiunea de film va debuta tot pe 23 mai, la ora 10.00.

Presedintele de onoare al Festivalului de Film este regizorul Sergiu Nicolaescu.

Decernarea premiilor atat pentru Festivalul de Teatru, cat si pentru cel de Film, va avea loc sambata, 26 mai, la ora 19.00, in eleganta sala Bizantina a Cercului Militar National.

Intrarea este libera, astfel ca organizatorii ii asteapta pe cinefili in numar cat mai mare la aceasta sarbatoare a tineretii si a talentului.

Program INTERNATIONAL HYPERION STUD ART THEATRE FEST  X + I

• Perioada de desfasurare: 23-26 mai 2012;

• Locatia: Sala Cercului Militar National;

• miercuri, 23 mai 2012:

  • 19:00- Deschiderea Oficiala a Sectiunii de TEATRU
  • “NUNTA”dupa Cehov, Facultatea de Arte Hyperion
  • “Caragiale… fata cu reactiunea”, Facultatea de Arte Hyperion

Joi, 24 mai:

  • 17:00 –“Niste fete” , Facultatea de Arte Spiru Haret
  • 19:00 –“Amor, Signora si Canarul albastru” (commedia de’ll arte), Facultatea de Arte Spiru Haret (Teatrul Masca)
  • vineri, 25 mai:
  • 17:00 – “Despre sexul femeii – ca un camp de lupta in razboiul din Bosnia”-, Academia de Muzica, Teatru si Arte plastice – Chisinau
  • 19:00 – “California suite”de Neil Simon, Platoul de Regie “Ion Sava”, Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica Bucuresti; ( 60:40).
  • sambata, 26 mai, 19:00 – decernarea premiilor (Cercul Militar)

 JURIUL SECTIUNII TEATRU

– George Astalos ( Franta) – Presedinte;

– Eusebiu Stefanescu – Director artistic sectiunea TEATRU;

– Irina Budeanu – Membru;

– Alexandru Lazar – Membru;

– Silvia Lungeanu – Membru.

Program INTERNATIONAL STUD ART HYPERION AND INDEP. YOUNG FILM FEST X + I

• perioada de desfasurare: 23-25 mai;

• locatia: Cinemateca Romana – Sala Union;

• miercuri, 23 mai:

  • 10:00 Deschiderea Oficiala a Sectiunii FILM;
  • 10:30 – 14:30 – Proiectii Scoli de Cinema;
  • 16:00- 18:00 – Proiectii Scoli de Cinema;
  • joi, 24 mai:
  • 10:00-14:00- Proiectii Independente;
  • 16:00-18:00- Proiectii Independente;
  • vineri, 25 mai:
  • 10:00-14:00-Proiectii Independente;
  • 16:00-18:00- Proiectii Independente;
  • 18:19 – sediul CNC- jurizare;
  • sambata, 26 mai: 19:00 – Decernarea Premiilor la Cercul Militar  National;

JURIUL SECTIUNII FILM – Scoli de cinema

Sergiu Nicolaescu – presedinte de Onoare al Festivalului.

1. Calin Caliman – presedinte;

2. Andreea Vendetti (Italia) – membru;

3. Cristina Nichitus – membru;

4. Ion Truica – membru;

5. Sabina Pop – membru;

JURIUL SECTIUNII FILM – Independent:

1. Al.G. Croitoru – Presedinte

2. Dana Duma – Membru;

3. Victor Antonescu – Membru;

4. George Obrocea – Membru;

5. Dima Burca – Membru. (M.S.)

LĂSAȚI UN MESAJ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.