ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

Mai puţin de o treime dintre români pleacă în vacanţă

Data:

În această vară vor pleca în vacanţă 32,1% dintre români, iar mai puţin de un sfert din aceştia (23,6%) vor merge în străinătate, alţi 21,2% – la rude sau prieteni şi 38% – pe litoralul românesc, relevă un sondaj realizat de Inscop Research şi dat publicităţii joi. Întrebaţi dacă vor pleca în vacanţă/concediu în această vară, 43,8% dintre cei intervievaţi au răspuns negativ, 32,1% au indicat că vor pleca în vacanţă, 19,7% sunt nehotărâţi, în timp ce 4% nu ştiu sau nu răspund.

Din totalul celor care au declarat că vor merge în concediu, 19,2% au susţinut că vor merge în concediu la munte în România, 3,5% au optat pentru petrecerea concediului acasă, iar 1,2% pentru alte variante decât cele indicate. 2,4% reprezintă non-răspunsuri.

Iată destinaţiile celor 23,6% (din totalul de 32,1%) care au optat pentru un concediu în străinătate:

  • 18,8% – Bulgaria
  • 15% – Spania
  • 13,8% – Italia
  • 12,5% – Grecia
  • 10% – Turcia
  • 7,5% – Croaţia şi Franţa
  • 3,8% – Anglia
  • 2,5% – Germania
  • 1,3% – Bahamas, Belgia, Malta, Muntenegru, SUA, Ungaria.

Cât priveşte bugetele dedicate concediilor, 50,7% dintre respondenţi declară că au alocat între 1.000 şi 3.000 de lei, 26,3% au la dispoziţie sub 1.000 de lei pentru vacanţă, în timp ce 10,3% au sume între 3.000 şi 5.000 de lei.

Bugete între 5.000 şi 10.000 de lei au dedicat pentru concedii 1,8% dintre români, peste 10.000 de lei 0,9%, iar 10% nu au ştiut sau nu au răspuns la această întrebare.

Sondajul a fost realizat de Inscop Research, la comanda cotidianului “Adevărul”, în perioada 28 mai – 3 iunie 2013. Volumul eşantionului a fost de 1.055 persoane şi este reprezentativ pentru populaţia României de 18 ani şi peste 18 ani. Eroarea maximă admisă a datelor este de ą 3%, la un grad de încredere de 95%, eşantionul fiind de tip multistratificat, probabilistic. (M.S.)

Distribuie pe

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

Marea Britanie se pregătește pentru camioane autonome

Un studiu de nouă luni privind camioanele fără șofer...

Așa mașină, așa șoferi

Proprietarii Tesla nu contenesc să-l creadă pe Elon Musk...

Fondatorul „Veterans Into Logistics” își continuă misiunea

Fondatorul „Veterans Into Logistics”, Darren Wright, își continuă misiunea...

Negroni Trading – în CTBox, la CTPark Bucharest West

Negroni Trading a închiriat o unitate CTBox în CTPark...

Studiu Poliția Română & Ursus Breweries, privind siguranța rutieră

Poliția Română și Ursus Breweries anunță rezultatele studiului „Atitudini sociale...

RO e-Factura poate accelera accesul la finanțare pentru companii

După digitalizarea plăților și dezvoltarea open banking-ului, sistemele de...

Hankook, a 85-a aniversare; pionier în Coreea, lider la nivel mondial

85 de ani de inovații, calitate și dezvoltare: producătorul...

Otokar – gata să livreze vehicule Cobra II fabricate în România

Otokar, principalul exportator de sisteme terestre din Turcia și...