ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

Ford Otosan va avea și celule de combustibil

Data:

Proiectul UE ZEFES a fost lansat la începutul acestui an și este programat să se desfășoare pe o perioadă de 3,5 ani.

Ballard FCmove-XD va furniza energie pentru F-MAX

În cadrul acestuia, patru producători de camioane (Ford Otosan, Renault Trucks, Scania și Volvo Trucks) lucrează împreună cu furnizorii, operatorii de logistică și partenerii de cercetare pentru a accelera dezvoltarea camioanelor BEV și FCEV cu rază lungă de acțiune. În 2025, nouă concepte diferite de vehicule (inclusiv patru vehicule alimentate cu celule de combustibil și cinci vehicule electrice cu baterii) sunt de așteptat să acopere mai mult de 1 milion de kilometri pe rute din UE în condiții reale, de zi cu zi.

Ford F-MAX de 44 de tone al joint-venture-ului turc Ford Otosan urmează să fie transformat într-un camion cu pile de combustie cu două module Ballard de tip FCmove-XD cu o putere de 120 kW fiecare. F-MAX alimentat cu celule de combustibil urmează să fie construit în Turcia și să fie lansat pe șosea în 2025 pentru primele demonstrații ca parte a proiectului UE ZEFES (Zero Emission Freight EcoSystem).

În conformitate cu termenii memorandumului de înțelegere, Ballard poate fi desemnat furnizor preferat pentru producția de serie a F-MAX alimentat cu pile de combustibil, după finalizarea cu succes a programului de dezvoltare și sub rezerva altor condiții. De altfel, modulele FC pe care Ballard le furnizează lui Ford în cadrul proiectului vor fi folosite și în camionul Quantron QHM FCEV.

Explicatie

Ballard FCmove-XD va furniza energie pentru F-MAX

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

AHK solicită accelerarea reformelor esențiale

AHK România își exprimă „profunda îngrijorare” cu privire la...

Scăderi accelerate în turismul intern, în 2025

Trendul descendent al sosirilor turistice și accentuarea problemelor din...

DKV Mobility, noi certificări ESG

DKV Mobility a obținut din nou scoruri ridicate din...

Nazare: Pachetul de relansare economică 2026

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a prezentat la finalul ședinței...

România, prima la autobuze electrice Karsan

România a ajuns pe primul loc la nivel mondial...

Colliers – raport privind piața de retail modern

După un deceniu de creștere rapidă, piața de retail...

Peste 1.000 km pe zi cu un camion electric Renault

Compania elvețiană Hugelshofer Logistik a realizat recent un nou...

Taxiuri robotizate, la Hamburg

Freenow by Lyft a anunțat cel de-al treilea proiect...