ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

În Ungaria se înființează un centru de cercetare Mercedes-Benz

Data:

Centrul de cercetare și dezvoltare al Mercedes-Benz se va concentra pe testarea prototipurilor electrice, precum și pe dezvoltarea timpurie de hardware și software.

Ministrul Afacerilor Externe și Comerțului din Ungaria, Péter Szijjártó, a declarat că Mercedes-Benz investește aproximativ 55 de milioane de euro în instalație, care va fi amplasată la uzina Mercedes din Kecskemét, în centrul Ungariei.

De asemenea, el a confirmat că această investiție va fi susținută de o finanțare guvernamentală de 11 milioane de euro.

Mercedes-Benz nu a confirmat direct detaliile specifice ale tipului de lucrări care vor fi efectuate la noul centru de cercetare și dezvoltare, dar ministrul a spus că acestea vor implica testarea prototipurilor.

Péter Szijjártó: „Inginerii sunt implicați în faza incipientă de dezvoltare hardware și software a vehiculelor și în tot ceea ce este dezvoltat aici pentru mașinile bazate pe noi platforme electrice care vor fi utilizate de Mercedes.

Inginerii maghiari vor lucra la respectivul centru, lucru pe care ministrul l-a numit „foarte rar” pentru o țară de mărimea Ungariei.

Este cea mai recentă extindere a uzinei din Kecskemét, deschisă în 2012, care a produs până în prezent peste două milioane de vehicule și a beneficiat de investiții de peste un miliard de euro în liniile sale de producție și digitalizare.

Dan ATHANASIU
dan.athanasiu@ziuacargo.ro

Distribuie pe

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

Women Wellbeing Working Group – condiții mai bune pentru femeile din transport

În calitate de Wellbeing Ambassador, USER continuă implicarea în...

Despăgubiri CASCO pentru daune provocate de furtuni și inundații

Despăgubiri de peste 10,5 milioane de lei au plătit,...

Restricții pentru camioane în perioada 14-17 august

Circulaţia vehiculelor rutiere cu MTMA mai mare de 7,5...

DKV Mobility – Raport sustenabilitate 2025

DKV Mobility își atinge obiectivul climatic înainte de termen...

Chiriile pentru birourile din centrul Bucureștiului au crescut cu 12%

Chiriile pentru birourile din centrul Bucureștiului au crescut cu...

AQUILA – rezultate financiare în S1

AQUILA raportează venituri de 1,6 miliarde lei în primul...

Zboruri directe către China, din 4 septembrie

Din 4 septembrie, românii vor putea călători din nou...

Baterie cu ioni de sodiu, în China

Companiile chineze Hina Battery și Tonly Heavy Industries au...