Butelia de hidrogen lichid pentru camioane dezvoltată de compania SAG a trecut o probă decisivă pe calea către omologare pentru traficul rutier: finalizarea cu succes a așa-numitului test Bonfire.

Rezervorul, care trebuie umplut cu hidrogen lichid (la temperatura de -253°C), este expus la un foc cu o temperatură de până la 1.000°C. Acest incendiu trebuie să acționeze asupra eșantionului de testat pe întreaga suprafață proiectată a rezervorului.
Pe parcursul testului, este simulată o situație (de exemplu, accident) în care vehiculul este expus la un incendiu intens. Scopul este de a verifica dacă rezervorul poate rezista la temperaturi ridicate și dacă poate fi evitată suprapresiunea periculosă. Acest lucru se realizează prin evacuarea controlată și sigură a hidrogenului prin intermediul dispozitivelor de siguranță instalate pe rezervor.
Rezervorul SAG cu hidrogen lichid a fost supus acestei probe de incendiere mai mult de două ore, fără ca rezervorul să prezinte vreo deteriorare structurală, iar presiunea internă a fost doar apropiată de nivelul impus pentru a activa dispozitivele de siguranță instalate.
Datorită cooperării intense cu TÜV Rheinland în pregătirea și execuția testului, a fost posibilă îndeplinirea cerințelor reglementărilor complexe nou create.
Nu a fost detectată nicio scurgere de hidrogen în timpul perioadei de incendiere care a durat mai mult de două ore. Ulterior, supapele de siguranță au evacuat hidrogenul stocat în mod controlat.
Odată cu trecerea cu succes a testului Bonfire, sistemul de rezervoare SAG LH2 a trecut prin ultimul test pentru acordarea omologării de tip în conformitate cu standardele europene și, prin urmare, este gata de utilizare în traficul rutier.
Dan ATHANASIU
dan.athanasiu@ziuacargo.ro