Întreaga operațiune a fost anunțată acum mai mult sau mai puțin de un an. Vestea vine de la mai multe platforme media, inclusiv Indian ET Auto.
Site-ul internațional îl citează pe Natarajan Chandrasekaran, președintele Tata, vorbind la Adunarea Generală Anuală a companiei.
Tata Motors este de așteptat să finalizeze achiziția Grupului Iveco până în T3 2026, așa cum au comunicat deja cele două companii.
„Am asigurat majoritatea acestor aprobări de reglementare, și progresează bine pe puținele rămase. Așteptăm cu nerăbdare finalizarea tranzacției până în T3, 2026”, a spus Natarajan Chandrasekaran, președinte Tata Motors.
Tata Motors este de așteptat să crească prezența internațională prin achiziționarea Iveco Group.
După cum s-a raportat anul trecut, întreaga operațiune, care nu include divizia de apărare, valorează 3,8 miliarde de euro.
Pe lângă segmentul de camioane, Tata Motors a subliniat importanța accesului la tehnologia avansată, prin achiziționarea și a FPT, divizia de motoare a Grupului Iveco.
Dan ATHANASIU
dan.athanasiu@ziuacargo.ro









