ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

Verge Motorcycles, în Cartea Recordurilor

Data:

Verge TS Pro este acum inclus în Cartea Recordurilor Guinness pentru finalizarea celei mai lungi distanțe cu o motocicletă electrică cu o singură încărcare.

Dincolo de performanța în sine, interesantă este soluția de propulsie, fără butuc la roata spate.

Călătoria record a fost de 311 kilometri lungime. După cum subliniază Verge Motorcycles, recordul nu a fost obținut pe o pistă de testare sau un laborator, ci în trafic real în direct. Pe 22 martie, cicliștii Sam Clarke și Sara Sloman au ieșit pe străzile Londrei cu un Verge TS Pro produs în serie.

Doi motocicliști s-au schimbat la fiecare oră sau 90 de minute pe tur, astfel încât toată lumea să aibă o pauză din când în când. Întregul turneu de doborâre a recordului a durat aproximativ 16 ore.

Traseul i-a purtat prin zonele suburbane de pe șoseaua de centură M25 a Londrei și a trecut prin diferite părți ale orașului. Condițiile de trafic din timpul încercării de record mondial au fost tipice unui oraș important, cu blocaje ocazionale, semafoare și treceri cu pietoni, a precizat compania.

Parcursul motocicletei a fost urmărit cu un sistem de monitorizare profesional și precis, iar bateria nu a fost încărcată în timpul călătoriei. Verge TS Pro trece de la zero la 100 km/h în 3,5 secunde și oferă un cuplu de 1.000 Nm. Motoarele sale sunt montate în roată, fără butuc, în timp ce bateria este integrată în corpul motocicletei. Are o rază de acțiune de până la 350 de kilometri.

Compania nu oferă informații despre dimensiunea bateriei, dar ar trebui să poată fi încărcată rapid în 35 de minute prin CCS. Motocicleta cântărește 245 de kilograme.

Dan ATHANASIU
dan.athanasiu@ziuacargo.ro

Distribuie pe

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

ZIUA CARGO vă urează Paște binecuvântat! Hristos a Înviat!

Echipa ZIUA CARGO vă urează Paște binecuvântat, cu pace...

Hankook conduce clasamentul producătorilor de top în evaluarea Auto Bild

Producătorul de anvelope premium Hankook obține rezultate excelente la...

GALERIE FOTO. Conferința „am MARFĂ. caut TRANSPORT” – ediția 2026

„Tehnologie. Securitate. Business” - au reprezentat temele principale, care...

Guvernul cumpără acțiunile Danube Logistics deținute de BERD

Guvernul a aprobat printr-o hotărâre, în ședința din 9...

KLM – de 30 de ani pe ruta București-Amsterdam

KLM Royal Dutch Airlines, cea mai veche companie aeriană...

Schimbări în conducerea Nokian Tyres Oradea

Teppo Huovila este numit director general și vicepreședinte al...

AnimaWings – zboruri directe Timișoara-Atena

AnimaWings a inaugurat, pe 5 aprilie, ruta directă Timișoara-Atena,...

Piața asigurărilor din România a continuat să crească, în 2025

Piața asigurărilor din România a crescut cu 10%, în...