O tonă de motorină au furat 20 de șoferi de la Societatea de Transport București (STB), din rezervoarele autobuzelor parcate în Autobaza Nordului. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 i-au plasat sub control judiciar, pe 7 mai, și le-a intezis să profeseze pe o perioadă de 60 de zile.

Conform unui comunicat, în perioada 23 ianuarie – 17 aprilie, inculpații au sustras carburantul în timpul programului de lucru, pe timpul nopții. Faptele au fost comise în incinta punctului de lucru în care aceștia își desfășurau activitatea- Autobaza Nordului, din sectorul 1 al Capitalei.

Ancheta a fost demarată prin efectuarea a 20 percheziții în București și în județele Ilfov, Giurgiu și Dâmbovița, ocazie cu care au fost găsiți aproximativ 1.000 de litri de motorină. . Procurorii au deschis un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

















