Au început lucrările la subsecțiunea Suplacu de Barcău-Chiribiș (A3)

Antreprenorul Construcții Erbașu a început lucrările pe șantierul subsecțiunii Suplacu de Barcău-Chiribiș (26,35 km) din Autostrada Transilvania (A3) și are la dispoziție 18 luni pentru finalizarea lor.
 
Potrivit directorului general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, „sunt mobilizaţi în şantier 75 de muncitori şi 50 de utilaje, care execută următoarele lucrări: platforme pentru piloţi; drumuri tehnologice; pregătiri pentru execuţii terasamente; aprovizionare cu materiale”. „Organizarea de şantier este complet funcţională, iar staţiile pentru producerea betonului şi a asfaltului sunt montate”, a scris el pe Facebook.

Pe această porţiune de autostradă vor fi construite 3 viaducte, 8 pasaje, 8 poduri, din care unul în lungime de 1.650 metri peste lacul de acumulare de la km 6+665, o parcare de scurtă durată de tip S1 şi un Centru de Întreţinere şi Coordonare.

Valoarea contractului este de 884,12 milioane lei (fără TVA), iar sursa de finanţare este asigurată din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Transport 2021-2027.

LĂSAȚI UN MESAJ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.