DS Smith, o companie a grupului International Paper și producător de soluții de ambalare sustenabile, a inaugurat, pe 3 iunie, Centrul Experiențial de la Depozitul de Reciclare din Ștefăneștii de Jos, județul Ilfov.

Conceput special pentru elevi și studenți, spațiul interactiv demonstrează cum se desfășoară procesul de reciclare, într-un mod clar și antrenant. Centrul Experiențial face parte dintr-un proiect inovator, cu elemente arhitecturale impresionante din carton reciclabil și facilități multimedia.
Prin această investiție, DS Smith continuă să contribuie în mod relevant la dezvoltarea comunităților locale, cu ajutorul educației. Inițiativa le oferă elevilor de toate vârstele șansa de a învăța mai multe despre circularitate și de a înțelege impactul acțiunilor lor, sub îndrumarea experților din cadrul DS Smith.
Specialiștii companiei au și rolul de facilitatori și pot transmite informațiile într-o manieră practică, accesibilă și adecvată vârstei vizitatorilor.
Conceptul inaugurării a fost unul informal, care a îmbinat mesajele oficiale din deschidere cu activitățile creative ce pot fi realizate în cadrul Centrului. La acțiune a luat parte și un grup de elevi de la Cambridge School of Bucharest, selectați pentru implicarea activă în proiecte legate de mediu.

Pe lista invitaților s-au aflat E.S. Giles Portman, ambasador al Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord la București și Raul Pop, secretar de stat în Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.
Din partea DS Smith au luat cuvântul Mike Harrison, directorul Diviziei de Recycling, Doru Păducel, director general DS Smith Recycling România și Marius Juncanariu, director general DS Smith Paper Zărnești.
Mike Harrison, director DS Smith Recycling: „În DS Smith credem cu adevărat în ceea ce facem și profităm de fiecare ocazie pentru a vorbi despre circularitate. Acum, avem șansa de și a realiza o demonstrație pentru tinerele generații, într-un spațiu sigur și primitor.
Centrul Experiențial pe care l-am inaugurat astăzi este o premieră la nivel de Grup, de care suntem foarte mândri. De altfel, România are un rol important în strategia noastră regională, iar prin investiții precum aceasta demonstrăm cum colaborarea dintre diviziile Recycling, Paper și Packaging poate contribui concret la construirea unei economii circulare.”

Doru Păducel, director general, DS Smith Recycling România: „Prin Centrul Experiențial de la Ștefănești, facem un pas înainte, de la zona rezervată profesioniștilor, către publicul larg. O vizită aici oferă o perspectivă clară asupra modului în care funcționează reciclarea și cum gesturile mici, însumate, pot avea un impact semnificativ.
Vedem această inițiativă ca pe o investiție în educație și conștientizare și ne bucurăm să invităm școlile și facultățile să se înscrie pentru un tur ghidat de unul dintre colegii noștri.”
E.S. Giles Portman, ambasador al Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord la București: „Când am primit invitația la acest eveniment, știam deja că DS Smith este o companie pentru care sustenabilitatea și responsabilitatea reprezintă valori fundamentale.
Experiența de astăzi însă – discuțiile, conceptul centrului și entuziasmul copiilor – m-a impresionat în mod deosebit. Schimbarea se produce atunci când înțelegem că lucrurile importante încep cu fiecare dintre noi și cred că aici, în Ștefăneștii de Jos, pot fi scrise povești de succes.”

Grădinițele, școlile și universitățile se pot înscrie gratuit pentru un tur ghidat, completând formularul de pe website-ul DS Smith: https://www.dssmith.com/products-services/recycling-services/stefanesti-experience-room
În România, DS Smith deține un centru de coordonare a operațiunilor de reciclare în București, două depozite de reciclare în Ștefănești și Cluj-Napoca, o fabrică de hârtie în Zărnești, două unități de producție de ambalaje în Ghimbav și Timișoara și trei centre de servicii, în Pitești, Timișoara și Otopeni, județul Ilfov, unde lucrează în total 650 de angajați.










