ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

DOCUMENT. Proiectul de lege cu noile măsuri fiscale, publicat

Data:

Proiectul de lege care prevede introducerea unor măsuri fiscal-bugetare de la 1 august, altele de la 1 septembrie și încă unele de la 1 ianuarie 2026, a fost publicat pe site-ul Ministerului Finanţelor.

Guvernul își va angaja răspunderea în Parlament, săptămâna viitoare, pe acest proiect de lege. Dacă în termen de 3 zile nu se va depune o moțiune de cenzură, sau dacă moțiunea va pica, legea este considerată adoptată, fără să treacă prin dezbatere în comisiile parlamentare și apoi de votul în plen.

Potrivit documentului, de la 1 august vor fi două cote de TVA: cota standard, majorată de la 19% la 21%, iar cotele reduse de 5% și 9% cresc la 11%.

Accize

De la 1 august 2025 și respectiv, la 1 ianuarie 2026, se majorează accizele pentru alcool și băuturi alcoolice, benzină și motorină. „Corelativ, pentru benzină și motorină, se propune ca în perioada 1 ianuarie 2026-31 decembrie 2026, nivelul accizelor prevăzut în coloana nr. 5 din anexa nr. 1 de la Titlul VIII – Accize și alte taxe speciale din Codul fiscal, să nu se actualizeze cu creşterea preţurilor de consum din ultimele 12 luni, calculată în luna septembrie a anului 2025, faţă de perioada octombrie 2014-septembrie 2015”, se arată în proiectul e lege..

Totodată, „se are în vedere adoptarea unei hotărâri de Guvern privind instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru compensarea creșterii accizei la motorina utilizată drept combustibil pentru motor în scopurile prevăzute la art. 342 alin. (9) din Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare”.

Rovinieta se va scumpi, de la 1 septembrie, la 3,5 euro pentru o zi, de la 3,3 la 6 euro pentru 10 zile, de la 5,3 la 9,5 euro pentru 30 de zile, de la 8,4 la 15 euro pentru 60 de zile și de la 28 la 50 de euro, pentru 12 luni, în cazul autoturismelor.

Cuantumul amenzii pentru lipsa rovinietei va fi între 500 şi 1.000 lei.

Potrivit ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, impactul pachetului fiscal asupra inflației este de 1,5-1,8 puncte procentuale. Totodată, impactul total al măsurilor propuse este de 10,7 miliarde de lei în 2025, din care 9,49 miliarde pe partea de venituri și 1,25 de miliarde pe partea de cheltuieli.

Celelalte măsuri fiscale, aici:

Download

Distribuie pe

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

CCE-R: securitatea juridică – factor strategic pentru investiții

CCE-R a reunit la Oradea lideri din business, domeniul...

AnimaWings, zboruri dedicate evenimentului „Sports Special”

AnimaWings devine Official Airline Partner al „Sports Festival”, care...

Taximetriștii de la Gara de Nord, amendați cu 22.000 de lei

Taximetriștii găsiți în neregulă la Gara de Nord București...

Colliers: Piața de birouri din București, în T1

Tranzacțiile de închiriere pentru spații moderne de birouri din...

220 de stații de reîncărcare mașini electrice, în parcări din București

Primăria Capitalei va amplasa 220 de stații de reîncărcare...

CGMB: 190 de milioane de lei pentru semaforizarea inteligentă

Consiliul General al Capitalei (CGMB) a aprobat, în ședința...

Ikarus revine, inclusiv electric

Producătorul maghiar de autobuze Ikarus a obținut o comandă...

Sute de concedieri la STB; CGMB a aprobat plăți compensatorii

Aproximativ 700-800 de angajați de la Societatea de Transport...