ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

Electroputere VFU Pașcani a modernizat 42 de vagoane CFR

Data:

Electroputere VFU Pașcani a finalizat modernizarea celor 42 de vagoane de clasa a II-a contractate de CFR Călători cu bani din PNRR.

Vagoanele modernizate sunt dotate cu instalații de climatizare, sisteme de supraveghere video și de informare a pasagerilor, prize pentru alimentarea dispozitivelor electronice, conexiune Wi-Fi și toalete ecologice, oferind condiții mai bune de confort, siguranță și accesibilitate pe întreaga durată a călătoriei.

Din totalul de 42 de vagoane modernizate, 20 au fost dotate cu facilități pentru persoane cu mobilitate redusă (PMR), inclusiv cu spații pentru transportul bicicletelor și echipamentelor sportive. Contractul, în valoare de peste 41,8 milioane de euro, fără TVA,  prevede și asigurarea serviciilor de mentenanță aferente (25,25 milioane de euro, din total).

Finanțarea provine din PNRR, iar proiectul a urmărit modernizarea materialului rulant existent și aducerea acestuia la standarde europene.

„CFR Călători apreciază implicarea industriei feroviare românești în implementarea proiectelor finanțate din fonduri europene și contribuția acesteia la modernizarea transportului feroviar. Finalizarea acestui contract reprezintă un nou pas în procesul de modernizare a parcului de material rulant derulat de CFR Călători prin fonduri europene”, se arată într-un comunicat transmis redacției.

În cadrul aceluiași program de investiții finanțat prin PNRR, CFR Călători mai derulează contracte de modernizare a vagoanelor de călători cu:

  • REMARUL „16 Februarie” Cluj-Napoca, pentru 30 de vagoane de clasa I și 10 vagoane bar-bistro. Dintre acestea, 23 de vagoane de clasa I și 2 vagoane bar-bistro au fost deja livrate și introduse în circulația trenurilor de călători.
  • Atelierele CFR Grivița, pentru modernizarea a 57 de vagoane, respectiv 10 vagoane de clasa I, 27 de vagoane de clasa a II-a, 14 vagoane cușetă și 6 vagoane de dormit. Au fost finalizate și introduse în circulație 24 de vagoane de clasa a II-a, un vagon cușetă și 10 vagoane de clasa I.

„În ansamblu, programul de modernizare a materialului rulant finanțat prin PNRR cuprinde modernizarea a 139 de vagoane de călători, contribuind la dezvoltarea unui transport feroviar modern, sigur și accesibil pentru pasagerii din România”, mai precizează CFR Călători.

Distribuie pe

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

Renault Group – peste un milion de vehicule electrice „Made in France”

Peste un milion de vehicule electrice au fost proiectate...

NORME. Permis suspendat în caz de neachitare a amenzilor auto

Guvernul interimar a aprobat, pe 9 iulie, normele metodologice...

Accident între un autocar cu 60 de pasageri și un TIR: 16 răniți

Un autocar în care se aflau 60 de pasageri,...

Regulamentul eFTI – pas decisiv pentru utilizarea e-CMR în Europa

9 iulie 2027 va  marca unul dintre cele mai...

România – printre cele mai atractive huburi industriale din Europa

România continuă să câștige vizibilitate pe harta europeană a...

DKV Mobility își extinde rețeaua de încărcare, în Austria

DKV Mobility își extinde rețeaua de încărcare pentru vehicule...

Piața logistică și industrială din România, printre cele mai competitive

Piața logistică și industrială din România se numără printre...

Noul BYD SHARK – tehnologia Super Hybrid în segmentul pickup-urilor

BYD prezintă SHARK, primul său pickup și un model...