ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

Reduceri de cheltuieli și indemnizații la companiile feroviare

Data:

Directorii generali și financiari ai CFR Infrastructură, CFR Călători, ai societăților Informatică Feroviară, Electrificare CFR, Tipografică Feroviară și SCRL Brașov își vor reduce indemnizațiile cu 10%.

Anunțul a fost făcut de ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Ciprian Șerban, catalogând reducerile drept „un gest necesar, care transmite un semnal clar de responsabilitate și solidaritate”.

În plus, la CFR Infrastructură „s-a luat decizia de a se reduce programul de lucru la 4 zile pe săptămână pentru un număr restrâns de angajați, fără a fi afectată siguranța circulației”, potrivit ministrului.

Totodată, conducerea CFR Călători are în vedere reducerea cheltuielilor cu 130 de milioane de lei și optimizarea forței de muncă „prin reorientarea și recalificarea în cadrul societății, precum și acoperirea funcțiilor deficitare și o politică restrictivă în angajarea de personal”. „În primele 6 luni ale anului 2025, în urma implementării acestor măsuri, impactul financiar este de 104 milioane de lei, prin reducerea de cheltuieli. Față de cele de mai sus, până la sfârșitul anului, societatea, prin implementarea acestor măsuri va realiza reducerile propuse în plan”, se arată în comunicatul transmis redacției.

Defalcate, reducerile de cheltuieli sunt estimate din suspendarea unor trenuri neperformante (40 de milioane de lei), neacordarea orelor suplimentare și festive (47 milioane de lei) și „demersuri către ARF pentru redimensionarea volumului de activitate și creșterea valorii unitare” (40 de milioane de lei).

Amintim că, la CFR Călători, directorul general Traian Preoteasa încasează 44.000 de lei brut (25.740 de lei net), iar directorul financiar-contabil, 43.000 de lei brut (25.155 de lei net). O altă măsură este „sistarea cumulului pensiei cu salariul, până la sfârșitul anului, cu impact de 1,5 milioane de lei”.

Conducerea CFR Călători va lua în calcul „analiza cerințelor de trafic și adaptarea circulației trenurilor în corelație cu aceste cerințe, fără afectarea mobilității persoanelor, prin sistarea temporară a circulației unor trenuri și reașezarea orarelor de circulație pentru atingerea dezideratului de reducere a cheltuielilor cu impact minim asupra pieței de transport”, potrivit comunicatului.

De asemenea, este prevăzută „menținerea în serviciu în zilele festive strict a personalului necesar pentru activitatea de exploatare curenta și desfășurarea celorlalte activității (ex: anumite tipuri de întreținere care nu impactează activitatea de siguranță și confort se vor desfășura preponderent în perioada luni-vineri a săptămânii)”.

O altă măsură este „adaptarea dispozițiilor care vizează activitatea și în corelație cu acestea a turnusurilor de personal astfel încât orele suplimentare, dacă se înregistrează, să poată fi compensate cu timp liber în temeiul prevazut de lege”.

Distribuie pe

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

APIA: Înmatriculările de vehicule noi, în februarie

Înmatriculările de vehiculele comerciale grele și de autobuze noi...

Atenor finalizează vânzarea @Expo Bucharest, coordonată de Colliers și CBRE

Dezvoltatorul belgian Atenor a finalizat vânzarea campusului de birouri...

AHK România și Ambasada Republicii Federale Germania a prezentat,...

COTAR cere explicații Guvernului: „De ce s-au scumpit carburanții, dacă există stocuri pentru 6 luni?”

Confederația Operatorilor și Transportatorilor Autorizați din România (COTAR) cere...

SCHMITZ CARGOBULL. Noul agregat S.CU dc90

Față de modelul S.CU dc85, pe care îl înlocuiește...

CTP ROMÂNIA. DEZVOLTAREA CONTINUĂ! „Nu investim doar în clădiri…”

„... ci și în optimizarea celor existente, în tehnologie,...

UNTRR organizează International Haulage Conference

UNTRR îi invită pe transportatorii români care operează pe...