ÎMPREUNĂ MIȘCĂM LUCRURILE

Wizz Air suspendă zborurile în Israel, Dubai, Abu Dhabi, Amman și Arabia Saudită

Data:

Zborurile Wizz Air în Israel, Dubai, Abu Dhabi, Amman și Arabia Saudită au fost suspendate până pe 7 martie, pe fondul conflictului militar care afectează întreg Orientul Mijlociu.

Potrivit unui comunicat, operatorul aerian își ajustează operațiunile „ca răspuns la recentele restricții ale spațiului aerian din regiune, în urma escaladării situației de securitate din Orientul Mijlociu”.

Totodată, deși aceste restricții limitează operațiunile imediate, compania aeriană ia măsuri pentru a sprijini pasagerii ale căror planuri de călătorie au fost afectate. Wizz Air pregătește opțiuni de redresare, pentru a ajuta pasagerii să ajungă la destinațiile inițiale cât mai curând posibil, de îndată ce condițiile vor permite acest lucru.

Operatorul aerian colaborează îndeaproape cu autoritățile aeronautice și cu partenerii aeroportuari pentru a asigura intervale și rute de operare sigure.

„Pentru a sprijini pasagerii care trebuie să călătorească spre sau dinspre Israel, Wizz Air adaugă capacitate suplimentară semnificativă către Sharm El Sheikh din mai multe dintre cele mai mari baze europene ale sale, începând cu 6 martie (în așteptarea aprobării autorităților)”, conform comunicatului.

Astfel, numărul de zboruri din Budapesta va crește de la 3 la 10 zboruri săptămânale, din Roma Fiumicino de la 11 la 18 zboruri săptămânale, Londra Luton de la 4 la 8 zboruri săptămânale, din Milano Malpensa de la 6 la 11 zboruri săptămânale și din Sofia vor fi introduse 3 zboruri săptămânale.

„Aceste zboruri suplimentare creează mai multe opțiuni pentru pasagerii afectați de suspendarea serviciilor directe către și dinspre Israel și vor oferi cea mai bună modalitate de conectare între Israel și Europa„, se menționează în comunicat.

Wizz Air operează o flotă de 262 de aeronave Airbus A320 și A321. Compania este listată la Bursa de Valori din Londra. 

COMENTEAZĂ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recente
Știri

RENAULT TRUCKS E-TECH T 585 ȘI RENAULT TRUCKS E-TECH T 780

La sfârșitul anului trecut, Renault Trucks a dezvăluit, în...

TARIFE DE TRANSPORT. Creștere, la contracte

Indicele european al tarifelor pentru transport rutier, realizat de...

Paletul EUR devine din ce în ce mai popular, în România

MAV-REC Palet este responsabilă încă din anul 2009 de...

Striker – numele noului crossover Dacia

Numele noului crossover Dacia este Striker, un nume puternic,...

Cererea de competențe AI a crescut cu 1.587% (studiu)

Cererea de competențe AI a crescut cu 1.587%, relevă...

Sondaj PwC: Optimismul executivilor scade, dar companiile se extind

Optimismul directorilor generali din România este la cel mai...

Oresa Industra închiriază 2.500 mp către Kalenda, în Industra Park Iași

Kalenda, retailer românesc de mobilier și decorațiuni pentru casă,...