Romanian Transport Company of the Year 2022. Compania de transport a anului este Routier European Transport

Compania clujeană Routier European Transport a câștigat concursul Romanian Transport Company of the Year 2022.

Trofeul Romanian Transport Company of the Year 2022 a fost înmânat de Adrian Găină, sales manager Hankook (stânga), echipei Routier European Transport. De la stânga la dreapta – Ciprian Abrudan, Radu Andreșan, Victor Slavinschi, Rareș Retegan, Radu Borcescu (ZIUA CARGO), Bogdan Retegan.
Elena Claudia Iordache, CEO MHS Truck & Bus, a oferit trofeul pentru locul al doilea directorului general Express Euroscan, Ovidiu Plăcintă (stânga).

Locul al doilea a fost adjudecat de Express Euroscan, podiumul fiind completat de Skiptrans (locul III). Locul întâi la categoria flote mici a fost acordat Transaf Logistics.

Radu Hoza, director general Skiptrans (mijloc), a primit trofeul pentru locul III, înmânat de Bogdan Andrieș, area sales manager CTE Trailers (stânga).
Virgil Titirișcă, sales manager Mercedes-Benz Trucks & Buses Romania (stânga), a oferit trofeul Romanian Transport Company of the Year, categoria flote mici, companiei Transaf Logistics – Adrian Finciuc, director general (mijloc).

Premiile speciale au fost acordate de juriu astfel: Premiul Special pentru IT și Premiul pentru Management au mers la Routier European Transport; Premiul pentru Stabilitate Financiară și Premiul pentru Popularitate au fost câștigate de Express Euroscan; Premiul pentru Siguranță Rutieră a fost acordat companiei Skiptrans.

Alexandru Huzău, fondator YLOAD Global (stânga), a oferit Premiul pentru IT, câștigat de Routier European Transport.
Olimpia Doru, manager New Design Composite, a oferit Premiul pentru Management, câștigat de Routier European Transport.
Skiptrans a câștigat Premiul pentru Siguranță Rutieră, trofeul fiind oferit de Andrei Gagea, business director Iveco România (stânga).
Per Forsberg, director general Volvo Trucks Romania, și Alexandru Sântămarian, Commercial Trucks manager, au oferit Premiul pentru Popularitate companiei Express Euroscan (cea mai votată firmă pe site-ul ziuacargo.ro, pe durata competiției).
Premiul pentru Responsabilitate Socială, oferit de Andrei Koszti, regional commercial manager CTP (stânga), a fost acordat Atlas Express & Logistic – Iulia Hribal, director general.
Emanuel Irimia, director de vânzări Garanti BBVA Leasing, a oferit Premiul pentru Stabilitate Financiară, câștigat de Express Euroscan.
Finaliștii RTCY 2022 au fost aplaudați la scenă deschisă – Dirom Intertrans, EFE Impex 72, Express Euroscan, Routier European Transport, Skiptrans, Transaf Logistics, Wheels Spedition.

Juriul competiției este format din reprezentanți ai autorităților, asociații profesionale și specialiști.

Gala de decernare a premiilor a avut loc pe 17 noiembrie, la Face Convention Center, București, în prezența a peste 350 de invitați.

Filmul evenimentului poate fi urmărit AICI.