GXO – raportul de impact ESG 2023

GXO a publicat Raportul de impact ESG 2023, care evidențiază soluțiile, programele și realizările inovatoare ale sale.

„GXO are o poziție unică în lanțul de aprovizionare pentru a avea un impact, deoarece călătoria noastră ESG nu este doar a noastră: mii de companii se bazează pe noi pentru a-și face operațiunile mai durabile prin creșterea eficienței resurselor, extinderea ciclului de viață al produselor și promovarea unei economii circulare”, a declarat Malcolm Wilson, director executiv al GXO. „Anul acesta sunt deosebit de mândru de extinderea programului nostru ESG Impact Ambassadors, care asigură că inițiativele noastre ESG reflectă contribuțiile clienților și ale membrilor echipei din întreaga companie, permițându-ne să stabilim obiective în cunoștință de cauză și să dezvoltăm strategii pentru a le atinge.”

Raportul de impact ESG al GXO oferă părților interesate o resursă accesibilă pentru a afla mai multe despre progresele înregistrate de companie în vederea atingerii obiectivelor ESG în toate domeniile sale de activitate. Realizările din 2023 includ:

  • A atins un procentaj de 78% în ceea ce privește iluminatul cu LED-uri în cadrul operațiunilor sale globale in cladiri închiriate sau deținute.
  • 81,9% din deșeurile asociate operațiunilor la nivel global au fost deviate de la depozitele de deșeuri.
  • A obținut 13,5% din energia electrică din surse regenerabile, la nivel global
  • Peste 1,3 milioane de ore de educație și dezvoltare a angajaților

Raportul 2023 evidențiază, de asemenea, progresele înregistrate de GXO în ceea ce privește cea mai importantă valoare a sa – siguranța. Compania folosește cea mai reprezentativă măsurătoare regională pentru a-și accelera călătoria pe calea spre excelență operațională:

  • America și Asia-Pacific: Rata totală a incidentelor înregistrabile a scăzut cu 29% față de 2022;
  • Marea Britanie și Europa: Rata incidentelor cu întreruperi de activitate este îmbunătățită cu 11%, față de 2022;

Meagan Fitzsimmons, chief compliance și ESG officer al GXO, a declarat: „Continuăm să stabilim standardele în industria noastră în ceea ce privește ESG prin promovarea unor parteneriate inovatoare, prin creșterea angajamentului salariaților, prin reducerea impactului nostru asupra mediului și prin investiții în soluții care au un impact pozitiv pentru membrii echipei noastre și pentru clienți. Sunt mândră de progresele pe care le-am făcut și este o dovadă a faptului că cei 130.000 de membri ai echipei noastre reușesc să producă schimbări semnificative pentru oamenii și clienții noștri și să reducă impactul asupra planetei noastre.”

În 2023, GXO a primit un rating ESG de top „AA” din partea MSCI pentru al treilea an consecutiv și a fost numită una dintre cele mai responsabile companii americane de către revista Newsweek pentru al doilea an consecutiv. De asemenea, compania a fost numită una dintre cele mai bune 50 de companii americane pentru diversitate de către Diversity First.

LĂSAȚI UN MESAJ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.