RTCY 2023. Compania de transport a anului este Agexim Transport & Logistics

Compania Agexim Transport & Logistics a câștigat concursul Romanian Transport Company of the Year 2023, în cea mai strânsă competiție pe care a cunoscut-o acest concurs în cele 14 ediții care s-au desfășurat până în prezent.

Locul al doilea a fost adjudecat de Bipmobile, podiumul fiind completat de Express Euroscan. Locul întâi la categoria flote mici a fost acordat companiei Tramar.

Premiile speciale au fost acordate de juriu astfel: Premiul Special pentru Management și Premiul pentru Sustenabilitate au fost atribuite Agexim Transport & Logistics, Premiul pentru Digitalizare a fost adjudecat de Bipmobile, Premiul pentru Stabilitate Financiară a fost câștigat de Express Euroscan, care a primit, de asemenea, Premiul pentru Popularitate (cea mai votată companie din concurs), Premiul pentru Siguranță Rutieră a mers la Marvicon, iar Premiul pentru Responsabilitate Socială a fost acordat companiei Ahead Logistic.

Finaliștii RTCY 2023 au fost: Agexim Transport & Logistics, Bipmobile, EU Trucking, Express Euroscan, Marvicon, Polach Logistics & Transport, Ravy Prest, Romsped Cargo, Tramar.

Juriul competiției este format din autorități, patronate în transporturi și specialiști.

Gala de decernare a premiilor a avut loc pe 16 noiembrie, la Face Club, București, în prezența a peste 400 de invitați.

Radu BORCESCU

radu.borcescu@ziuacargo.ro

Agexim Transport & Logistics a câștigat concursul Romanian Transport Company of the Year 2023. George Șuteu, director general Agexim (mijloc) a ridicat trofeul înmânat de Adrian Găină, sales manager Hankook (dreapta).
Stelian Criț, director vânzări vehicule comerciale noi MHS Truck & Bus (dreapta), a oferit trofeul pentru locul doi directorului general Bipmobile, Adrian Minea (mijloc).
Nelu Plăcintă, co-owner Express Euroscan (mijloc), a primit trofeul pentru locul III, înmânat de Ovidiu Pintilie, director comercial CTE Trailers (stânga).
Adina Enache, sales & marketing manager Daimler Truck & Bus Romania (stânga), a oferit trofeul Romanian Transport Company of the Year, categoria flote mici, companiei Tramar – Claudiu Apostol, director general (mijloc).
Per Forsberg, managing director Volvo Trucks Romania (stânga) a oferit Premiul pentru Popularitate companiei Express Euroscan (cea mai votată firmă pe site-ul ziuacargo.ro, pe durata competiției).
Premiul pentru Sustenabilitate a fost adjudecat de Agexim Transport & Logistics, fiind oferit de Otilia Munteanu, head of intermodal Yusen Romania.
Premiul pentru Digitalizare a fost câștigat de Bipmobile, trofeul fiind înmânat de Raluca Apostolescu, sales manager 123Cargo – Bursatransport.
Marvicon a câștigat Premiul pentru Siguranță Rutieră. Ilie Ilea, directorul general al companiei (mijloc) a primit trofeul oferit de Victor David, e-Mobility charging manager la Scania Romania (dreapta).
Emanuel Irimia, director de vânzări Garanti BBVA Leasing (stânga), a oferit Premiul pentru Stabilitate Financiară, câștigat de Express Euroscan.
Olimpia Doru, manager New Design Composite, a oferit Premiul pentru Management, câștigat de Agexim Transport & Logistics.
Premiul pentru Responsabilitate Socială, oferit de Nicoleta Gavrilă, Asset & Community Manager în cadrul CTP Romania (mijloc), a fost acordat companiei Ahead Logistics – Mircea Mănescu, director general (dreapta).
Finaliștii RTCY 2023 au fost aplaudați pe scenă – Agexim Transport & Logistics, Bipmobile, EU Trucking, Express Euroscan, Marvicon, Polach Logistics & Transport, Ravy Prest, Romsped Cargo, Tramar.