Câştigătorii PGA Brasov 2014 Balkan Open

Cea de-a III-a ediţie a concursului de aterizare la punct fix cu parapanta, PGA Brasov 2014, competiţie înscrisă în calendarul internaţional FAI (Federation Aeronautique Internationale) şi parte din Openul Balkan, organizat de Aero & Nautic Sports Club, şi-a desemnat câştigătorii.

În ciuda conditiilor meteo precare – cer innorat si dese reprize mici de ploi -, arbitrii oficiali ai FAI au luat decizia desfasurarii concursului.

Dupa 5 manse pe parcursul carora competitorii au demonstarat calitati deosebite in pilotarea parapantelor, primul loc i-a fost acordat lui George Cotet, primul roman care a fost clasat pe locul 3 in clasamentul modial.

”Desi fiecare dintre parapantisti au fost de valoare, am reusit sa imi pastrez calmul si sa ating punctul fix la fiecare dintre cele 5 manse. Sunt mandru si, totodata, fericit ca am reusit sa castig aceasta competitie”, a declarat el.

“Ne bucuram ca, in ciuda vremii, am reusit sa tinem concursul, ca nu am avut niciun fel de incident si ca am avut printre noi profesionisti de anvergura intr-ale zborului”, a declarat Virginia Neagoe, presendintele Clubului Sportiv Aero&NauticSports.